Make your own free website on Tripod.com

irish junior orienteering website

JK 2007

Home
Gallery

jk2007.jpg
JK 2007

Link to JK 2007 website

Junior Squad tour to the JK in the Forest of Dean in England over Easter.
The weekend started with a Sprint race round University of West England campus in Bristol, very fast, not that complicated, and for many a valuable introduction to Emit timing system.
The main 2-day competition was held on adjacent parts of the Forest of Dean.  Its mostly runnable forest with large-scale contour features which were used to generate some interesting route choice legs on Day 1.  On Day 2 the Elites visited an area named (evocatively I hear) The Pludds, but most courses had long legs in runnable forest connecting short intense sessions in very intricate overgrown mine workings.
Finally the Relays were in Caer Went, an abandoned army camp littered with obstacles - high fences, huge berms, railway cuttings, thickets and even a parked train - great fun to run and careless mapreading could cost a lot of time.
 
The outstanding individual results were Nick Simonin's (BOC) 2nd overall and 1st on Day 1 in the highly competitive M18L, and Niamh Corbett's (CorkO) win overall in W12A.  But the Irish were well-represented on the podium.  In the Junior classes Sean Flynn (Fin) won Day 2 to take 3rd in M16B.  Jill Stephens (LVO) and Caoimhe O'Boyle (CNOC) took 2nd and 3rd respectively in W10A.  On Day 2 Aine McCann (LVO) was 2nd in W14A, and Ryan Carney (CNOC) 2nd in M14B.
In the Relays Kevin O'Boyle (CNOC), Alex Simonin (BOC), Nick Simonin (BOC), running for the Irish Junior Squad finished just 9 seconds behind the winners of the M48- Relay (the team is deemed non-competitive as they are members of different clubs)

Results

M10A   23 ran                              Total     2.5km/70m    2.4km/55m
  1  Tim Morgan        SOC    GBR  37:28    18:01(1)      19:27(1)
  4  Cathal O'Cleirigh AJAX   IRL    44:48     23:36(9)     21:12(4)
 
M14B   22 ran                              Total  3.1km/85m  3.3km/100m
 1 Luke Grenfell-Shaw BOK  GBR  58:50   27:46(1)     31:04(1)
 4 Ryan Carney          CNOC IRL   79:42   40:13(4)     39:29(2)
10 Micah Lambe         LVO   GBR 133:21 55:22(9)     77:59(18)
 
M14A   39 ran                                Total    4.5km/190m  4.6km/155m
 1 Jonathan Crickmore SO    GBR   61:16   30:59(1)       30:17(1)
14 Mark Stephens       LVO  GBR   96:29   47:38(15)     48:51(20)
17 Alex Simonin         BOC   IRL  100:39   53:43(23)      46:56(19)
33 Brian Hill               CNOC IRL  192:11 121:06(36)      71:05(34)
    Cillin Corbett         CORKO IRL             44:18(10)       rtd
 
M16B   18 ran                      Total    4.5km/190m  4.6km/155m
 1 Robert Jones SLOW GBR 101:57  50:12(1)       51:45(4)
 3 Sean Flynn    Fingal  IRL   109:31  62:42(8)      46:49(1)
 
M16A   73 ran                              Total    6.4km 215m  7.0km 250m
 1 Peter Hodkinson NOC     GBR   89:50   44:01(2)        45:49(1)
16 Kevin O' Boyle   CNOC   IRL    111:14   50:27(8)       60:47(24)
26 Sean Knight      LVO      GBR  116:18   54:57(22)     61:21(25)
34 Conor Short      CNOC    IRL    128:41   59:47(31)     68:54(38)
58 Barry Higgins    LVO      IRL     178:03   84:16(63)     93:47(60)
61 Colm Moran      3ROC    IRL     182:43   85:31(65)    97:12(62)
 John Paul O'Reilly FERMO GBR               81:44(61)     dsq
 
M18L   54 ran                              Total      8.4km 290m   8.4km 280m
 1 Hector Haines    AIRE     GBR   105:34   53:23(3)        52:11(1)
 2 Nicolas Simonin  BOC     IRL    109:46    51:19(1)        58:27(2)
22 Gerard Higgins   LVO       IRL   145:18   72:15(32)       73:03(21)
26 Ruairi Short       CNOC     IRL   150:46   69:58(26)       80:48(31)
27 Cian O' Boyle    CNOC     IRL   151:39   73:11(34)       78:28(26)
33 Niall Ewen         AJAX      IRL   155:37   71:20(29)       84:17(34)
38 Brian Armstrong FERMO  GBR 189:49   83:44(43)     106:05(43)
44 Owen Largey     FERMO  GBR  209:36 100:17(50)     109:19(44)
   Francis O'Reilly  FERMO  GBR               dsq              103:25(42)
 
M20E   24  ran                                  Total     6.2km xxm   11.4km 395m
  1  Duncan Coombs    MAROC GBR 105:49     36:26(1)      69:23(1)
  9  Seamus O' Boyle   CNOC    IRL   137:41     47:43(16)    89:58(9)
 18  Fiach O'Rourke     FINGAL  IRL   161:25     55:52(23)  105:33(17)
 19  Colm Hill              CNOC     IRL   170:14    52:18(21)  117:56(19)
 
W10A    7 ran                                Total     2.5km 70m    2.4km 55m
  1  Helen Ockenden   SROC   GBR  51:13     29:24(1)     21:49(1)
  2  Jill Stephens         LVO    GBR  53:22     30:06(2)     23:16(2)
  3  Caoimhe O' Boyle CNOC   IRL  57:15     31:03(3)     26:12(3)
 
W12A   31 ran                             Total     3.1km 85m    3.3km 100m
  1  Niamh Corbett   CORKO  IRL  75:06     34:34(2)     40:32(2)
 
W14B   24 ran                             Total     3.1km 85m    3.3km 100m
  1  Tamsin Moran    SOC    GBR  76:31     31:18(1)     45:13(3)
17  Jana Cox           WATO   IRL 151:22     78:38(20)    72:44(17)
     Dearbhla Knight  LVO    GBR              110:08(23)      dsq
 
W14A   45 ran                             Total     3.6km 150m   3.6km 100m
  1  Lucy Butt        SARUM  GBR  66:44     35:05(3)     31:39(1)
  4  Aine McCann   LVO      GBR  70:48     38:38(8)     32:10(2)
 24  Andrea Stefko LVO      GBR 101:16     50:07(27)    51:09(24)
 
W16L   xx ran                                Total    4.4km 145m   4.5km 95m
  1  Mairead Rocke  LEI       GBR     70:53     34:33(1)     36:20(4)
38  Fiona Hill          CNOC    IRL    120:03     64:09(46)    55:54(33)
44  Darina Fyffe      FERMO  GBR  129:22     60:15(41)    69:07(44)
 49  Laura Cox       WATO     IRL    162:18     81:09(50)    81:09(49)
 
W18L   42 ran                                    Total      5.5km 210m   5.6km 140m
 1  Anne Edwards         TVOC    GBR    82:52     38:24(1)       44:28(1)
24  Hannah Maxwell      LVO      GBR  149:48     69:17(31)     80:31(25)
31  Gemma Malanaphy FERMO GBR  175:21     64:19(26)    111:02(34)
32  Katarina Stefko        LVO     GBR  177:23     63:50(25)    113:33(35)
    Christine O Donovan  BOC     IRL                   95:04(39)   
     
W20E   11 ran                                  Total      5.2km xxm   7.8km 250m
  1  Rebecca Roberts  SROC    GBR   97:02     38:11(1)      58:51(1)
  5  Ciara Largey         FERMO  GBR 131:28     44:47(4)      86:41(7)
  8  Rosalind Hussey   EUOC    GBR 167:43     56:18(10)   111:25(9)
 
W20L    9 ran                                    Total    6.7km 290m   6.4km 195m
  1  Clare Dallimore       SWOC  GBR 122:20    66:09(1)       56:11(1)
     Erinna Foley-Fisher MNAV   IRL                  dsq            73:33(3)